Apríl a umění udělat si srandu

Aneb neber život tak smrtelně vážně

Jak můžeš jednoduše poznat, v čem jsi zatím až příliš hluboce ponořená/ý?

Jednoduše, se k tomu pořád v mysli vracíš a odlehčit ono téma ti přijde jako science fiction
nebo když už si z toho někdo dělá legraci, ošíváš se a necítíš se v tom dobře.

Pozor! NEmluvím o zesměšňování.
Mluvím o mistrovství
- udělat si srandu, na chvíli si dát voraz, upřímně se zasmát, tím tělu pomoct vyplavit nashromážděný stres a pak se k situaci klidně zase vrátit a už s náležitým odstupem se postarat o to, co je potřeba a bez zbytečných emočních dramat. Nebo taky situaci konečně přestat v hlavě omílat, uzavřít a nechat být.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Délka videa - úvod a naladění do tématu - je 28 minut.

Pojďme trochu potrénovat tuto schopnost chytrého humoru:

  • Když ti někdo nadá „Krávo blbá!“ jak z tohohle si můžeš udělat srandu? Jedna z možností je jednoduše to, co je řečeno, vzít a použít.
  • (9:30) Absurdní situace otočit do naprosto logických a samozřejmých situací a nerozčilovat se nad tím „Jak jsi mohl!“, ale smát se tomu, že já jsem ta/ten, co to celé nepochopil/a!
  • (15:20) Hrát si s představivostí, co jí udělá fantasy, groteskní - použijete náladu v situaci nebo energii daného člověka a převedete jí na konkrétní postavičku a na to, co vyvádí, když má takovou náladu.(16:50) Kreslené postavičky ala Tom a Jerry - ideálka, když někdo zuří. 
  • (18:00) Když má mysl tendence dělat dramata. Od dramatu k drama-komedii je už jen malinký kousíček a velmi ráda to používám se svou pubertální dceru např. parafrázováním.
  • (21:30) Pojďme si to udělat jednoduché. Využít tu situaci tak, jak je a jen tam hodit jiný tón, který to drama odlehčí.
  • (23:30) Jde hlavně o tvůj vnitřní pocit, kdy tě tvoje nutkavá mysl pořád háže k nepříjemné situaci. Když se ti podaří takto přetavit, parafrázovat, tak situaci rozhýbeš... tím přidáš jiné impulsy a svou mysl elegantně odeskneš z toho nepříjemného kolovrátku.

Jde hlavně o tvůj vnitřní pocit. Schopnost si odfrknout,
aspoň na chvíli odlehčit to, co tě jinak drásá.

Můžeš dělat scénky před zrcadlem, skákat jak tajtrlík.
Můžeš ale situaci pozorovat jen ve své představě a vzpomenout si: 

  • Na jakéhokoli komika, kterého máš rád/a a podívat se, co by v té situaci dělal on. Mr. Bean? Vlasta Burian? Louis de funès? Jan Werich a jeho Spát se mi chce. Co se mi chce, spát? Spát se mi, co chce? přetavit do Naštvaný co? Jsi!  😀 ... pokud je to scéna, kterou z nějakého filmu miluješ, není možné, aby tvou náladu neproměnila.
  • Nechat lítat nějakou kreslenou postavičku, třeba Toma a Jerryho? Nebo nějakého panáčka, skřítka. Pak ty nemusíš přemýšlet, jak vytvořit srandu, necháš to na něm.
  • Nebo si obtížnou osobu přestavit jako komára, co ti lítá kolem uší a otravně bzučí, jenom bzučí...

 

Audio k poslechu

Tak schválně, jak moc si umíš ze sebe nebo z nějaké prekérky udělat i srandu?
Ohodnoť 1 - 5 jako ve škole 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Harmonizační nahrávka - odlehčení do tvých prekérek

Předtím než si pustíš nahrávku, vzpomeň si na to, co tě teď fakt štve... a pak si pusť mé provázení vizualizací a nech se překvapit a třeba i rozesmát. Nebo ještě více rozzuřit? 🙂

Délka 25 minut

Brainstorming na odlehčenou ze společného setkání

Nic z toho neber jako návod, co máš dělat v dané situaci... jde jen o jeden z mnoha způsobů, jak ty můžeš proměnit svůj nepříjemný pocit, pokud se k něčemu stále vracíš a je ti z toho zle. 

„Ty jsi ale vůl.“
„Ne ne, tahle specifika úplně nesplňuju, jsem totiž rodu ženského."

Odnáším si podnět: Co by udělal Vlasta Burian?

Když mi někdo řekne, že jsem blbá, tak řeknu: "Ano, chápu že nemusím spadat do tvých přestav o normálnosti. Jsem unikum. A stálo mě spoustu energie si to takhle vypěstovat, takže si to užij, to se jen tak nevidí."

Už se ptám svého panáčka, co potřebuje a pak ho to nechám dělat. Často je to pohyb, tak on lítá a já čekám, až se vylítá 😀 Jsem zvědavá, co bude, až ho nechám udělat si z něčeho srandu.

Prohodil „To je tíha že?" a u toho se smějeme. Odedneška budu převádět všechny tíhy na velkej pupek! a u toho se smát! Joooooooooooooo!

Ve mně se líhne panáček, bude to asi dost výlupek a bude se dost ksichtit, už teď vím, že miluje Mr. Beana a inspiruje se jím. Hádám, že doma bude odteď dost veselo. Je mi úžasně, ráda se směju a vy jste mi to, holky, zhusta dopřály. díky.