Tetralogie: Já a moje cykličnost

nedělní zastavení pro ženy

Jak žít v souladu se svým menstruačním cyklem, abychom zbytečně neztrácely sílu, ale naopak mohly naplno využívat darů, které nám naše menstruace a cykličnost dává?

 

Jak svou "náladovost" žít ve vztahu?

Tak jako se v kalendářním roce mění jednotlivá roční období, tak jako se v cyklu Měsíce střídají jeho fáze, měníme se i my. V těle ženy je toto střídání jednotlivých období, cyklů ještě navíc podpořeno hormonálními změnami v rámci menstruačního cyklu, přičemž naše tělo se v rámci jednoho cyklu mění nejen hormonálně, ale také na fyzické, mentální, emoční i spirituální rovině.

Pojďme prozkoumat jednotlivé fáze našeho menstruačního cyklu. Pojďme se na ně podívat jako na 4 tváře ženy, 4 principy, 4 bytosti, která každá má svou jinou potřebu, jiný dar a jiný stín. Proč?

Pokud naše cykly pochopíme, naučíme se s nimi žít, naučíme se je užívat a sdílet své zkušenosti s lidmi okolo nás, stáváme se vědomějšími, vnímavějšími a chápavějšími samy k sobě i k druhým.

 

O jakých 4 tvářích je řeč?

V životě ženy jsou důležité milníky, velké životní proměny

 • první menstruace je přerodem dítěte, dívky Panny do plného ženství,
 • početí, těhotenství, porod je přerodem Ženy v Matku,
 • přijetí nejen své světlé, ale i temné tváře a také přijetí vlastního těla a jeho smyslnosti je přerodem ve zralou ženu Čarodějku, která si je vědomá své síly i hodnoty,
 • odevzdání se rytmu života a tomu, že každý začátek má svůj konec, je přerodem v moudrost Stařeny.

Tyto velké životní proměny jsme měly vždy v úctě a oslavovaly je. Společenství, setkávání, tanec, oslavy, sdílení... to vše bylo od pradávna přirozenou součástí ženského společenství. Pojď si vzpomenout, jaké to je mít v zádech sílu a podporu ženského kruhu!

Již 3. setkání na téma ČARODĚJKA, KNĚŽKA uvnitř každé z nás a dar tvořivosti

 • Dokážeš vnímat dary své předmenstruační fáze cyklu?
 • Co tvému tělu v této fázi dělá dobře?
 • Co naopak nesneseš?
 • Jak ČARODĚJKA ovlivňuje tvůj (nejen partnerský) život?
 • Je něco, co od tebe potřebuje?

Archetyp Čarodějky je provázán s obdobím před měsíčním krvácením s tzv premenstruační fází. Pokud ve svém životě

 • neumíme stát ve své plné síle a kráse,
 • jsme nespokojené v práci,
 • blokujeme svou tvořivost či
 • si nedovolujeme silné (i negativní) emoce,

pak právě v této fázi cyklu se nejvíce projeví naše vnitřní nespokojenost, kterou v ostatních fázích zvládneme potlačit. Můžeme být podrážděné, netrpělivé, úsečné a Čarodějka v nás projevuje svůj temný aspekt, který je považován v naší společnosti za negativní energii, kterou je třeba neukazovat nebo dokonce potlačovat.

Ale co se stane, uděláme-li pravý opak? Co když svou Čarodějku skutečně! vyslechneme a dáme jí prostor, legitimitu a pozornost, která jí právem náleží - a to bez předsudků!

Přirozeností Čarodějky je její veliká síla a také smyslnost, kterou nelze potlačovat. Naopak, když tyto energie v sobě sama přijmeme, projeví se ohromnou a nespoutanou tvořivostí. Večer proto zakončíme rituálem přijetí naší Čarodějky v její plné kreativní síle, aby mohla svými kouzly měnit svět.

Termíny, vždy neděle od 10 do 18 hodin:
20. 3. 2016 Dívka, Panna ... již proběhlo
8. 5. 2016 Matka ... již proběhlo
25. 9. 2016 Čarodějka/Kněžka
27. 11. 2016 Moudrá žena/Stařena

11. - 13. 11. 2016 víkendový doprovodný workshop Záře ženy s podtématem Milenka nebo Matka?

Kde? Centrum Bosorka, Minoritská 10 (1. patro), Brno

Cena? 800 Kč za jednotlivá setkání, 2800 Kč jednorázová platba za celý cyklus

Bohužel v dnešní uspěchané době často nemáme ani prostor si uvědomit, jak velké změny se v nás a našem těle v průběhu jednoho měsíce dějí. Pojďme to změnit, zastavit se a ponořit se samy do sebe a prozkoumat každou jednu neděli jednu svou jedinečnou tvář.

Když začneme samy sobě rozumět, uchopíme naše potřeby, které se v průběhu měsíce mohou minimálně čtyřikrát! proměnit, dokážeme pak své potřeby mnohem jasněji a zřetelněji komunikovat s okolím a naplňovat je. A stejně tak můžeme naše dary využívat mnohem efektivněji, pokud víme, kdy je pro ně ten správný čas!

Na seminář Tetralogie mě přivedla absence vlastního cyklu - radostné kojení a smutné události v rodině nějakým způsobem potlačily moji vnitřní ženskost a chtěla jsem ji přivést zpět k sobě. Každé jedno setkání se protínalo s událostmi v mém životě, se změnami a obnovením cyklu, s novým pocitem, že jako žena můžu být slabá i silná, tvořivá i lenivá, uzavřená i objímající a přece jsem to pořád já. Setkání pokaždé provázely Silvie a Olga - a schválně píšu provázely, neboť neřídily, nemanipulovaly, nevyzvídaly. Bezpečí, klid a prostor na jedno nastolené téma a možnost přemýšlet o sobě samé - to byly benefity, které nabízí málokterý kurz - a přitom jsem se dověděla tolik podstatných informací. Vyslechla jsem spousty příběhů žen, mnoho názorů a podnětů, pohnutek a inspirace i krásných, velmi jemných ženských rituálů - a to všechno ve mně zanechalo silný dojem. Nejvíc bych ale chtěla Silvii a Olince poděkovat za ukázání a nasvícení cesty k přirozenému opakujícímu se rytmu v mém těle, s nímž je snazší splynout a pochopit jej, než jej potlačovat nebo s ním bojovat. Díky Tetralogii vím, že je i fúrie krásná a že křehkost či něžnost není slabost - a dnešní doba nechť si myslí své. Děkuji!
Monika, cyklus Tetralogie: Já a moje cykličnost

Zaujal Tě náš Cyklus večerů, ale zmeškala jsi některá setkání? Nevadí, večery jsou otevřené, můžeš přijít i na jeden večer, ale samozřejmě přítomnost na celém cyklu Ti o sobě samé dá ucelenější obrázek.
Vždy si budeme povídat o tom, co nám do života přinesl archetyp, kterým jsme se zabývaly minule, a tak se snadno do skupiny začleníš, i když přicházíš poprvé.

Tetralogií Já a moje cykličnost provázejí

Silvie Šabacká

Mou vášní je otevírat témata, o kterých se běžně nemluví a díky tomu rozpouštět tabu o našem těle, menstruaci a také sexualitě. Věřím, že právě tak můžeme samy sobě vrátit naší sílu, šťavnatost a radost ze života.

Olga Kupková

Své ženství a ženskost jsem hledala velmi dlouho a podařilo se mi to až prostřednictvím ženských přechodových rituálů. Nyní je sama tvořím a s radostí sleduji, jak i další ženy objevují svou cestu…