Moje cesta osobního rozvoje

Od přetížení a zoufalství...
...k vnitřní harmonii a naplněnému životu. 

Moje cesta k sobě začala osudovou láskou.

Svět osobního rozvoje a možnosti sebepoznání se mi otevřela před 15 lety, v roce 2008, kdy jsem potkala svou Lásku. Byla jsem v té době na vysoké v oboru učitelství matematiky a informatiky. Ráda jsem tančila, jezdila s kamarády na výlety, vedla zážitkovky s Hnutím Brontosaurus a vlastnoručně si batikovala vše, co šlo. 🙂 Taková „normální“ prdlá holka, která měla i své splíny, ale vždy ráda tvořila, byla aktivní a měla kolem sebe spousty skvělých přátel.

První seminář mi otevřel úplně nový svět.

Když jsem kamarádce (právě na jednom z Brontosauřích táborů v Himalájích u odkorňování stromů na výstavbu kláštera) povídala o tom, jaký jsme dokonalý pár, řekla mi: „Kdybych byla takhle čerstvě zamilovaná jako ty, určitě bych jela na tantrický kurz.“
A tak, i když jsem netušila, cože to ta tantra je, jeli jsme. Zkrátka Střelkyně, která se nadšeně vrhne do toho, co jí život nabízí. 🙂  A tak mě nadchnul i tento kurz. Nechala jsme tehdy na Slapech spoustu „starého železa“ - tabu a nefunkčních přesvědčení o těle, sexualitě, ale i o sama sobě a otevřel se mi nový svět toho, co můžu cítit, prožívat.

Protože, jako v každém partnerství, i pro nás bylo náročné o některých věcech mluvit, masáže nám vytvářely prostor, kde nedorozumění samy povolovaly. A tak jsme pokračovali dál v následném ročním výcviku Celotělových smyslných masáží  a začaly se dít věci. Když mě někdo masíroval, nechápala jsem, co se se mnou děje: bolesti podbřišku, velmi silné emoční propady, pláč nebo jsem upadala do spánku. Začala jsem přirozeně přemýšlet, kde je ve mě problém?

Netušila jsem, že jdu přes sebe.

Dnes už vím, že se můj nervový systém zahltil a tělo pak doslova vypínalo. Normální smtelník bez trauma výcviku to není schopen rozlišit, je mu prostě blbě a netuší proč. Zahlcení mi také  začalo otevírat spící dětská traumata (projevy podrobněji vysvětluji ve svém článku symptomy zapouzdřeného traumatu), ale naprosto mi unikalo, že se ono zahlcení dělo i reálně tady a teď a rozsekala mě obrovská intenzita na semináři samotném. A taky to, jak v rychlém sledu za sebou jednotlivé kurzy probíhaly a my je dál bez rozmyslu absolvovali. Kde byl čas na integraci?

V té době jsem nic netušila, vzala si k srdci, že to, že mám takové extrémní prožitky znamená, že já mám problém a tudíž na sobě musím máknout. Poctivě jsem se obula do toho, co mi bylo doporučeno: „léčení svých zranění“. Aspoň to jsem si tehdy naivně myslela, že je ten cíl 🙂

A jak to máš ty?

Co tebe přivedlo na cestu osobního rozvoje? Zvědavost, chuť se rozvíjet nebo nějaká krizovka?
A kolik už toho máš za sebou?
A čím více víš, tím více se zvětšuje okruh témat, se kterými bys měl/a pohnout a opravit a často tě to doslova rozseká?
Mě se to dělo taky. Semináře přinášely vždy nějaká uvědomění, vhledy, vybití emocí, často v tu chvíli i úlevu, ale po návratu domů jsem byla někdy i x dní nepoužitelná. Na kritické zhodnocení a otázku: "Silvi a jak se v tom všem vlastně máš? Cítíš se líp i v životě?" nějak nezbýval prostor. 

Život mě dobře vedl... ale ještě mě to stálo roky usilování, zbytečného trápení, chronických únav a  nakonec i rozpad manželství, než jsem pochopila.

Věř, že můžeš jít cestou, kdy hned ucítíš úlevu a s každým dalším krokem ti vše bude dávat větší smysl a bude ti líp a líp.

Zahlcení mnoho krásného ničilo, ale donutilo mě najít silné zdroje.

Netušíc, že NEpotřebujeme další semináře, ale naopak zpomalit a vzpamatovat se, jsme s partnerem činili další, dost zásadní životní kroky, sestěhovávání se do jednoho bytu, svatbu, početí dcery... Byl to jedním slovem fičák a my jsme jej už nedokázali zastavit.
Čtyři roky nejnáročnějšího období mého života, pamatuji si jen útržky a mnohé jen díky fotkám (mimochodem to, že si věci z nějakého období nepamatuješ nebo zapomínáš může být jeden ze signálů tvého zahlcení). Každé náročné období nese i KOTVY, abychom to ustáli, a já jsem si jistá, že právě proto oba tak moc milujeme naši dceru. 

Mateřství byla síla, která mě držela v přítomnosti.

Náš blonďatý andílek nám pomáhal, jen svým ryzím bytím a dětskýma očima objevujícíma svět, NEnechávat si svůj život úplně protéct mezi prsty. Čas s dcerkou nás vedl do srdce, přinášel malé radosti života a dával našemu životu aspoň nějaký smysl. Když jsem v roce 2016 spustila svůj zbrusu nový web a značku Ve svém těle doma, není náhoda, že právě o těchto obrovských pokladech jsem napsala své první 2 články (viz prokliky v předchozí větě).

Mateřství byla síla, která mě držela v přítomnosti a udržovala také rytmus dne a základní péči o sebe. Pokud je náš vztah matka-dcera tak hluboký i díky tomu, jak těžkými časy jsme spolu prošly, na našem příběhu bych nezměnila ani čárku.

Jsem v míru se svou minulostí. Dovedla mě tam, kde mám být.

Moje vysoká citlivost mě „donutila” se sebou zacházet JINAK než je běžné

* Objevila jsem svou silnou potřebu klidného nerušeného prostoru, introvertní bubliny a začala si vycházet vstříc
* Přestala jsem bagatelizovat stres v mém bříšku, díky kterému velmi rychle a přesně poznám narůstající (ná)tlak a začala jsem takové nepříjemné situace už v úplném zárodku zastavovat.
* Zjistila jsem, že můj „tlak na hrudi” je velký dar intuice a když tento telefon zazvoní, všeho nechám a jdu. 
A
co je pro mě úplně nejvíc  tohle vše můžu sdílet a žít se svou milovanou dcerou, aby nám oběma bylo dobře.

Dotkni se i ty kouzla ✨ a začti se do našich povídek

Když byla dcerka starší, objevila jsem spisovatelku Martinu Heš a její festival Kafé s múzou nám oběma otevřel dar, o kterém jsme do té doby neměly ani tušení. Jako máma a dcera SPOLU jsme daly dohromady sbírku povídek. Pokud potřebuješ, aby se někdo láskyplně dotkl tvého srdce, načerpej s námi.

Co mi tedy pomohlo se z přetížení dostat ven?

Už mě znáš, takže tady se ještě rozepíšu o tom, jak jsem se díky SE začala stabilizovat, ale hlavně... jak jsem vše důsledně propisovala do svého života. Byla to na první pohled banální rozhodnutí, ale tím, že jsem je poctivě na denní bázi realizovala, začala můj život rovnat. Jako například:
* Silvi, už nedopustíš, aby probějl jeden jediný den, kdy budeš hladová - přímo léčilo mé traumatické období šestinedělí, kdy jsem myslela, že padnu hlady.

Jednoduchost tvého života závisí na tvé integritě.
Jestli v to, co si myslíš, opravdu věříš.

Jestli to, co říkáš, opravdu uděláš.

Integrita není tvé chování před druhými.

Integrita je to, jak jednáš, když se nikdo nedívá.

-- Petr Casanova

Pamatuj! Pokud to, co se učíš, nestíháš propisovat do reality, jsi v pasti.

Nemám pro tebe konkrétní rady: „když se ti děje tohle, udělej tamto“, ani zaručené návody: „když budeš dělat těchto 10 cvičení a minimálně 5 minut každý den, tak...“ Co tvé tělo a psychika i emoce potřebují, to víš jedině ty!
JENŽE, když se vydivočíš z celého toho osobního rozvoje, kupuješ jeden kurz za druhým, denně posloucháš podcasty a videa, abys svůj čas efektivně využívala... Uf.
Jednak je to způsob,  kdy výsledek možná nějaký přijde, ale absolutně nebudeš vědět, CO ti pomohlo. Druhak tě to stojí hromadu peněz, energie a pak vůbec NEzbývá čas na tvůj život. A taky, což vídám teď velmi často, regulérně se zahltíš (jooo, vyhoření z osobního rozvoje už začíná být skloňovaný pojem).

SKUTEČNÉ UMĚNÍ JE:
* Jít za tím, co ti dává smysl a kde je ti dobře.
* Tento směr udržet a na to, co je pro tebe důležité, si reálně v životě VYTVÁŘET PROSTOR.
* A hlavně v tom vyhrazeném čase to pak skutečně REALIZOVAT.
A ZÁROVEŇ to zdravě vyvažovat a dokázat věci pustit a nechat je taky dít a vznikat samy. Kolikrát zázračněji než bychom sami dokázali vymyslet.

Jsem si jistá, že když čteš tyto řádky, sama vnímáš, čeho je ve tvém životě příliš a co ti naopak bytostně chybí.

Vedle konání se potřebuješ (znovu) učit NASLOUCHAT

Když pořád jenom makáš, možná právě proto ti to nejdůležitější uniká. Umíš taky po sobě nic nechtít? Dát si obyčejný voraz, jen tak vejrat do stromů, nevyplňovat horečně každou svou minutu. A ve chvílích, kdy si konečně dovolíš odpočívat, nemít hned výčitky?
Pro mě jsou tyto chvíle NIC stejně tak důležité, jako realizační kroky. Čas, kdy si couvnu, abych se pak mohla s plnou energií zase rozběhnout.Pro tvůj nervový systém jsou nutností. Teprvě v nich může doslova restartovat a zregenerovat.
Proto tvé první kroky vedu ke své praxi Nestranného pozorovatele. Učím tě nechat sebe být. Nechat přítomnost být. Všímat si svých vlastních reakcí, ale nijak je nepitvat. A taky začít respektovat kapacitu svého nervového systému a dovolit své rozjeté mysli dojíždět svým vlastním způsobem.