Sebeláska v životě? O té nemůžeš jen mluvit…

9.9. 2017Silvie Šabacká3135x

Zdravá sebeláska je hmatatelná, hmotná, žádné “motýlkování” v éteru, řekla bych zdravý selský rozum 🙂 Pokud se máš opravdu ráda, pak se to v tomto reálném životě na Zemi pozná jedině tak, že nasloucháš svému vnitřnímu hlasu a to, co ti říká, taky skutečně UDĚLÁŠ.

Já sama právě teď, když píšu tento článek, jsem si splnila dovolenou mých snů – týden jenom pro sebe, týden moře, slunce, skvělých lidí a hlavně mého milovaného TANCE! ♥

Zdravá sebeláska je hmatatelná, hmotná, zdravý selský rozum a reálné činy.

Jaké konkrétní kroky můžeš udělat vstříc své zdravé sebelásce?

Krok 1: Nečekej na “záchranu” zvenku

Svého bývalého partnera jsem roky prosila, aby se mnou chodil tančit. Nechtěl, prý jsem moc dobrá. Osm let jsem čekala, doufala…
…a pak jsem objevila taneční studio Stolárna a možnost tančit párové tance bez toho, abych musela hledat tanečního partnera. Překonala jsem počáteční ostych, přihlásila se sama za sebe a už rok se nořím do tajů nádherného tance Zouk.
A když jsem na párty a chci jít tančit a nikdo pro mě nechodí? Mám dvě možnosti:

  1. buď nasupeně odejít a pak doma plakat do polštáře, jak mě nikdo nechce a nemá mě rád nebo
  2. překonat stud/strach/pocity nedostatečnosti a prostě vyrazit za tím, co chci, a někoho k tanci vyzvat.

Potvrdil mi to včera i můj kamarád, který takto rozlícenou ženu viděl z parketu odcházet a s údivem až rozhořčením to okomentoval: “Přece nemáme povinnost tady někoho zachraňovat!”

Krok 2: Sebelásku si v prvé řadě musíš DOVOLIT

Když jsem na taneční dovolenou odjížděla a nastupovala jsem do autobusu, uviděla jsem volné místo místo hned u vstupu. Místo, které je nad schody ven, takže je uzavřeno pultíkem. Není tam tedy moc místo pro nohy, ale o pultík si můžu opřít hlavu! Obecně v autobusech nemůžu usnout, nejsem zvyklá ležet na zádech a někam “si položit” hlavu je vždy ten největší problém. Ještě nedávno bych si řekla, že tak dobré místo nemůžu zabrat a přenechala bych ho někomu jinému. Dnes jsem po něm nadšeně šáhla a celou noc byla vděčná, že můžu svou hlavu opravdu složit a díky tomu se alespoň 4 hodiny vyspat.

  • Opravdu se můžeš na chvíli zastavit – svět se tady bez tebe nezblázní a děti neumřou hlady.
  • Opravdu se můžeš mít hezky a jít za tím, co ti dělá radost.
  • Opravdu si zasloužíš muže, který k tobě bude jemný, umí se ti dívat do očí, láskyplně tě pohladit po tváři, ale taky se o tebe a rodinu reálně postarat.
  • Opravdu se můžeš ozvat, když pro tebe není něco v pořádku.

Krok 3: Buď k sobě pravdivá a zjisti, CO opravdu CHCEŠ

Nedávno jsem byla na výletě, na procházce krásnou vesničkou Žítková a zastavili jsme se u jednoho hliněnného domku, kde muži zrovna něco dodělávali. Povídali jsme si s nimi a já jsem začala silně vnímat, jak je mým nohám v sandálích nepohodlně a chci si je sundat. Dříve bych se ohlížela na to, že je to blbé “dělat to před lidma”, že si budou myslet, že ze sebe teď chci taky udělat “tu alternativní”, když oni staví hliněný dům.
Myšlenek, které by mě dříve zastavily v mém impulsu něco pro sebe udělat, jsem si všimla, pousmála jsem se nad nimi, s láskou je nechala odejít a boty jsem si sundala.

Sebeláska jsou skutečné činy – následuj své vnitřní vedení, ten jemný impuls, který cítíš uvnitř sebe a říká: Jdi za tím! Udělej to! 

Cvičení Dvě minuty pro tebe: Zkus se každý den zastavit a zeptat se sama sebe: “Co bych si teď v tomto momentě přála? Co chci?” A pak esenci svého přání skutečně zrealizuj.

Že to vždycky nejde? Nevěř tomu a podívej se na webinář Sebeláska v životě ženy, kde toto cvičení podrobně a prakticky na několika příkladech popisuji.

Krok 4: Dělej to, co tě nabíjí

Tady v Chorvatsku na Zouktime přes den probíhají workshopy a každou noc taneční párty, které končí až nad ránem. “No dobře, tak to zvládnu maximálně do půlnoci.”, říkala jsem si ještě v Čechách.
Když mě ale vezme do kola super tanečník, který si tanec opravdu užívá a hraje si s figurami i rytmizací, má únava se velmi rychle ztrácí a já jen následuji. Je to, jako bych v sobě měla zdroj, který se napojí do neviditelné zásuvky 🙂 Možná, když si prohlédneš tohle video taneční trénink Xandyho a Evelyn, pochopíš… 🙂

Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem na jedné z nočních párty tančila a tančila a najednou začalo svítat… a já jsem zjistila, že jsem protančila celou noc až do půl 7 do rána. Nevěřila jsem.

Je ve tvém životě něco, čemu když se věnuješ, úplně zapomeneš na čas a neskutečně tě to nabíjí?
Pak na nic nečekej a věnuj se tomu! Všichni potřebujeme mít nějakou svou vášeň.

Krok 5: Buď k sobě laskavá a nepřepínej se!

Protančená noc byla úžasná. Den poté jsem ale vnímala, že už nepoberu žádné další informace a prostě jsem si dala DAY OFF – den pauzu. Dříve bych měla výčitky, že neprocházím všemi tanečními workshopy – vždyť jsem si je zaplatila! Věděla jsem ale, že už je moje hlava zavařená a já sama jsem zahlcená intenzivním sociálním kontaktem – 400 lidí je 400 lidí 😀
Udělala jsem si krásný den – chytala jsem bronz, osvěžovala se ve vlnách a přesně na tomto místě vznikal tento článek, který jsem pro tebe s chutí a radostí napsala ♥

Ještě chvíli to vydržím… tato věta je v naší společnosti, mezi ženami ale i muži, tak moc rozšířená, až se mi z toho chce plakat!

Cvičení: Začni si všímat, jak často si sama pro sebe řekneš: “Ještě chvíli to vydržím.” nebo si to zkus zapisovat. Hned poté, co si této věty všimneš se zastav a zeptej se sebe sama, jestli to teď opravdu musíš vydržet. Jsem si jistá, že skoro v 90 % případů zjistíš, že ne. Pak JDI A NÁSLEDUJ TO, CO CHCEŠ.

Pozor! Také krásné zážitky potřebujeme dávkovat.

Cvičení: Což mi připomíná jednu z nejdůležitějších věcí, které promění tvé milování s partnerem – po nějaké chvíli společného mazlení, když vzrušení začne stoupat, se zastav, vzrušení rozdýchej a své tělo naprosto uvolni. Teprve pak pokračuj dál.
Když toto jediné aplikujete 2x až 3x za milování, otevře se vám nový rozměr vnímání sebe a vzájemné lásky, o kterém se nám v dynamice a intenzitě pocitů a vzrušení může jenom zdát.

Krok 6: Něco se ti nelíbí? Změň to!

Když jsem přišla první noc ve 3 hodiny ráno z taneční párty, v pokoji se svítilo, má spolubydlící nespala a byla celá zkroušená. Vypadala, jako by jí bylo hodně fyzicky špatně. Bylo v tom ale něco jiného – 3 hodiny „bojovala“ se štěnicemi. Zhasla, pak za chvíli rozsvítila a zabíjela ty, co se na ní vrhly… A takto hodlala „přežít“ celou noc, i když z toho byla velmi zoufalá.

Co udělala moje zdravá sebeláska? Sbalily jsme kufry, odešly na recepci a bez nějakých dramat jsem si vyžádaly nový pokoj a teď jsme v nádherném bungalovu s úžasným výhledem na moře a skály.

Když si všímáš toho, co chceš, začneš si také více všímat toho, co nechceš. Často nad mnoha věcmi mávneme rukou, že jsou to maličkosti.

Přistup sama k sobě opravdu zodpovědně a podnikni reálné kroky ke změně, pokud se děje něco, co ti nevyhovuje či co ti dokonce ubližuje.

Zdravá sebeláska není o „přežívání“. Život tady čeká na nás, abychom si plnými doušky brali tu nádheru obyčejných okamžiků a položili se do vlastní živosti, hravosti a také živelnosti 😉

Bonus navíc? Neber sebe sama tak vážně!

Všichni to známe, jsou období, která jsou fakt na pos…ní a ne a ne se z toho vyhrabat. Pamatuji si na období zkouškového na výšce, kdy jsme si hluboko v noci se spolubydlícími pouštěli bláznivá videa a váleli se smíchy a přirozeně tak ze sebe dostávali ten stres.

Své velké přítelkyni Lucii Kolaříkové jsem opravdu vděčná, že mi připomněla, že ze svých životních dramat si můžu začít dělat legraci – mimochodem je toto jedno z témat Lucčiného online programu Škola sebelásky. Já osobně na tu noc, kterou jsme celou prosmály, zatímco jsem Lucince popisovala krach svého manželství, nikdy nezapomenu 🙂 ♥

Chceš další inspiraci?
Mrkni na webinář Sebeláska v životě ženy, který pořádá Lucie Kolaříková a mě si pozvala jako jednu z hostů.

Nebo si stáhni Lucčin ebook zdarma Jak sebeláska léčí či se rovnou přihlas do celé Školy sebelásky 🙂 Pak se na tebe budu těšit v bonusovém videu věnovanému tématu Vnitřní dítě a jak jej podpořit tady a teď díky práci s tělem.

Přeji ti, ať se každý den můžeš na chvíli zastavit, nadechnout a prožívat každou buňkou svého těla, že skutečně žiješ!

S láskou, Silvie Šabacká

Průvodkyně světem intimity a moudrosti těla


Mé nejbližší ryze ženské akce v Brně
Cesta ženství
Cyklus zářijově-prosincových večerních setkání v ženském kruhu, kdy postupně projdeme tématy mysl, tělo, emoce a budeme rozvíjet schopnost užívat si malé životní radosti.


 

💎 Najdi se mnou odvahu být (znovu) šťastná. 🍀 BEZ přetěžování se, snažení a makání na sobě, NAOPAK postupně, s ohleduplností k signálům svého těla, šetrně po 💧 kapkách a malých krůčcích, ať tvůj nervový systém stíhá změny trávit. Jsem mentorka pro tvůj zdravý život v rovnováze ⚖️ opírající se o terapeutický přístup Somatic experiencing®.
Komentáře